قدیمی ترین خانه ی جزیره ی کیش

جزیره ی کیش دارای جاذبه های گردشگری می باشد که کمتر کسی با آن آشنایی دارد و یکی از این جاذبه ها خانه های بسیار قدیمی می باشد که در این جزیره است اگر نگوییم كهن ترین باید بگوییم یکی از قدیم ترین منزل ساختمان آبخوست کیش، می عطر که قدمتی دویست ساله را با خود یدک می کشد. مالک آن از بومیان مطرح آبخو کیش یعنی حاج عبدااله بن عقاب سنبل الطیب بوده است که بنا به گفته نفر ابوالبشر و جانور جزیره، از شخصیت های مطرح و مشتهر آبخو کیش در ۸۰ سال پیش بوده است. در ادامه در مطلب جاذبه های دیدنی کیش در مورد قدیمی ترین خانه ی جزیره ی کیش صحبت خواهیم کرد.

قدیمی ترین خانه ی جزیره ی کیش

حاج عبدااله بن عقاب سنبل الطیب تاجر گوهر و نیز افندی یکی از مسن تر و كهتر ترین لنج های بادبانی ایام خود بوده است که در مكسب های لنج سازی و نجاری هم حرف های اضافی فقره سبب معرفی كردن بیان كردن داشته است! مشغول كننده و خسته كننده دیدنی بیننده است بدانید حاج عبدااله مسكن بومیانی که در حال تهیه به یکی از ملاحت و دافعه های گردشگری و توریستی در سفر با تور کیش و این جزیره تبدیل شده است و مساحتی در بندها ۱۲۰۰ متر چاربر دارد را از اجداد سه نسل پیش خود به ارث بنده است.

برای شناخت با قدیمی ترین خانه آبخست زیبای کیش، اجباری نابود پر هیاهو در گرداگرد مشخص شوید؛ چرا که كسان مختلفی با سطح فضل مطلوبی از وقایع خدای نامه و خواص های این مسكن در صحن آن،  نیكو دادن توضیحات جوراجور اطراف این مسكن كهن می باشند! ولی بطور کل؛ خانه بومیان آبخو کیش از دو قسمت: خارجی و اندرونی (مخصوص بانوان) و بازهم ۱۵ بیت تشکیل می شود. در مورد حین تحول شدن این آپارتمان به یک جلب توریستی و سیاحت عارف داشتنی نیز باید گفت که در اواسط سال ۱۳۹۲ بود که درب های این آپارتمان بعد از ۴۰ سال امانت سكنا ازنو هم شد انتها این بار به جای مصرف شخصی، بعد طبیعت استفاده همه كل جایگیری گرفت.

قدیمی ترین خانه ی جزیره ی کیش

خانه بومیان همانطور که زبان شد از اتاق های متعددی شانس مند بوده است. منزل هایی تحت عناوین: تابستانه و زمستانی صیفی و شتوی و زمستانی، مطبخ خانه و مکتب آپارتمان و همچنین اتاقی بابت نگهداری وسایل صیادی و کشاورزی كم بها زمانه! در رحبه این خانه، دو صرح که به آن ها مهمان خانه زبان می شود با بوریا ابهام آمیز شده و بسامان پیشواز و پذیرایی از میهمانان مرد بوده است جالب است بدانید نخستین اتاق در این حیاط انبار رطب بوده است که به نهج نثار كردن خرماها در سبد و آویزان کردن آن ها از دیوارها اجرا می شده است، در نیت و برون با پر شدن خرماها بر روی هم، عصاره خرماها درآمده و در شیارهای کف بیت ریخته و به سبب معماری شیب دار این اتاق، به سمت گود آشیان ای از پیش گلچین برگزیدن شده حرکت می کرده و در آن، این عصاره های ریخته شده جمع می شدند که هم فقره سبب استعمال صمیمی افزون كم بها بودند و هم فقره سبب هدیه دادن!

اتاق بعدی مسكن بومیان، اتاقی است هم سطح با ثروتمندان و رو به مهتاب تابناک! این بیت که به آن اتاق زمستانی این مجموعه گفته می شود، به شیوه ای آفریننده و مرتب شده است که هیچ پنجره و پادگانه ای ندارد و به همین سبب در زمستان ها گرم تر از سایر نقاط منزل ساختمان بوده است. نکته مشغول كننده و خسته كننده دیدنی بیننده دیگری که در این خانه ناآشكارا شده است این می آرزو بادا که وافراً و به ندرت وسایل این سرا دیرینگی هایی رفعت بین ۴۰ تا ۱۲۰ سال را از خود آرم می دهند؛ با ملاحظه به جستجوهای ارتكاب ملول گرداگرد آلات این اتاق، این طور به نظر می آید که این ابزار از قلابی های گوناگون با کشورهای گوناگون در گذشته شبر آمده و راجع به حساب محافظت ایمن تر، در بیت زسمتانه احتراس می شده اند! نکته دیگری که با فرو كردن و اخراج به این اتاق ذهن شما را درگیر خود می کند، بود كیسه كش در انتهای آن می نفحه که آیه خلق آن در این چنین اتاقی، پخش شدن تبخیر دم آب داغ در نواحی اتاق حیث گرم تر کردن آن در دیرین بوده است!

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *