شهر زیرزمینی کاریز کیش را بشناسید

همانطور که گفتیم در شهر زیرگذر کاریز در کیش یکی از مقصودها آفاق پویی بااهمیت به یاد ماندنی در این جزیره است که قدمتی حدود ۲۵۰۰ سال قدمت داشته و سرمشق از هنر و تبهر معماران عجم در آن زمان بوده است، که این روزها تبدیل به مقصدی دیدنی و تفریحی شده است. خاصیت های مخصوصمخصوص :صفت خاص به فرد این اسكلت پیكره بندی نقب از جمله مرجانی بودن، شیوع آب شیرین، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی مملو از فسیل های با قدمت اضافه بالا، این جذب را در زمره ی شهر زیرزمینی کاریز کیش را بشناسید مهم ترین جاذبه های ایران زمین و حتی جهان قرار می دهد.

 

یکی از مواردی که سبب شده تا کاریز کیش پر فره شود و تمایزی ویژه با دیگری شهرهای زیرزمینی ایران داشته باشد، سقف مرجانی آن است که زمانی بستر آب دریا بوده و قطر آن به ۷ متر می رسد. این سقف پر از صدف و آبزیانی است که به صورت فسیل در آمده اند و به راحت می توانید آنها را آگاهی کنید.با توجه به آزمایش های به كاربستن شده در دانشگاه مونیخ آلمان بر روی فدایی از این فسیل ها، قدمت این سقف را بین ۵۳ تا ۵۷۰ میلیون سال نشان می دهند و حکایت از عمر بالای این سقف دارند.

این کاریز در بدو دارای دو رشته است که از دو سوی جزیره، منطقه صفین و باغو آبشخورد می گیرند. این رشته ها پس از اندازه گیری مسیری مشخص به محل فعلی كلكسیون فرهنگی سیاحتی شهر زیرگذر کیش می رسند و به سه رشته تطور می گردند. آب پس از این محل در یک رشته، عادت پیدا کرده و به شهر نوین حریره منتهی می شود که در انتهای مسیر معاینه بررسی از کاریز کیش قابل بینش رویت است. در طول مسیر گذر آب،  ۲۷۴ حلقه چاه برای دریافت آب به چشم می خورد که مقیاس ۷۴ چاه در مجموعه کاریز کیش قرار دارد. وجود این قدر چاه در مسیر یک قنات، حکایت از این دارد که در این کاریز، آب هم به صورت ساکن بوده و هم به سمت مظهر کاریز عرف كاربرد و حرکت داشته است. اگر به هنگام دیدار مجدد به سقف کاریز نگاه کنید، یکی از حلقه های چاه را که اخیرا در لایه مرجانی به شدت هفت متر ابداع شده را می بینید که فرمی مخروطی دارد.

آب چیز در کاریز کیش حاصل از بارندگی های فصلی است که در این ناحیه رخ می دهد. مرجان های شی در مسیر آب های کاریز سبب عصمت شدن آب می شوند و در لایه گل مارن توشه می شود تا در قنات رواج یافتن یابد. ساکنان این منطقه از این آب لذیذ و مصرف کی می کرده اند و یا آن را با محصولات دیگر مواضه می کردند، چرا که در حدود قرون پنجم و ششم هجری، آبخو کیش مرکز سودا خلیج فارس و دریای عمان به شمار می رفت و آب آشامیدنی آن نزد کشورهای دامن طراز خلیج فارس از ارزش افزون فوقانی و زیرین بهره مند بود.

کاریز شهر راه زیرزمینی در کیش
هوای خنک دائمی در زیر زمین

از مهمترین صفت های شهر دالان کاریز در کیش هوای خنکی است که به طور دائم در آن موج می زند و در طول سال تغییری نمی کند، بنابراین هیچ فرقی ندارد که چه فصلی از سال می خواهید برای دیدار مجدد از آن بروید زیرا شروع و انتها خنک است. همین هوای صبور سبب شده تا آب در دمای مناسبی بنماند و کیفیت آن را برای شرب حفظ شود.
شهر زیرزمینی
بازدید از شهر دالان کاریز در کیش

تا مدت ها این قنات، جاذبه ای  برای مسافران و گردشگران نداشت و از آن استعمال ای نمی شد، اما به مرور زمان، توجه مردم به سمت آب شیرین و هوای ملایم و خنک و مخصوصا بافت فسیلی سنگ های مرجانی، جلب شد و وجهه گذاران غزارت را برای، تاثیر گذاری بر روی این اثر قدیمی انگیزش کرد.تا این که بالاخره در شهریور ماه سال ۱۳۷۸، با مشارکت تنخواه گذاران و توجه مردم، این آلبوم ی كهن مجددا احیا شد اما این بار در نه در نقش یک قنات بلکه در نقش شهری باستانی مربوط به تاریخ مهم و باستانی، پذیرای حضور گردشگران و بازدیدکنندگان از كلاً و آلوده واق واق و جهان شد.ماجرای مرمت از ایدون شروع شد که فردی به نام مهندس حاجی حسینی که یک عجم مقیم آلمان بود، پس از ۳۲ سال دوری از وطن، به ایران بازگردانی و این قنات را مورد معاینه قرار داد.مهندس حاجی حسینی با سرمایه نفوذ گذار خصوصی، توانست پروژه ی احیای این کاریز را کلید بزند و این بنا را مجددا با استعمال از اصول معماری ایرانی، مرمت نماید.

شهر زیرگذر کاریز

در زمان مرمت و آفرینش مجدد توبه كردن بر روی منبع آب مطبوع و کانال های آن، محافظی قرار داده شده بود تا آسیبی به کیفیت آب وارد نشود.این پاسبان در صلح کول نامیده می شود که در واقع ستون های سیمانی هستند که از استحکامات چاه ها و تونل ها و قنات های حفر شده، نگهداری می نمایند.پس از متین سازی این کاریز، در طول مسیر منتهی به کاریز، بازارچه، موزه و غذاخوری با معماری سنتی برای استفاده ی اكثر مسافران و رفاه حال آنان ایجاد شد و گردشگران غزارت را به برای معاینه بررسی از این آلبوم کنجکاو و انگیزش کرد.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *