دانستنی های جالب در مورد جزیره ی کیش

برای اینکه سفر دلنشینی به جزیره کیش داشته باشید باید با اطلاعات سفر به کیش آشنا باشید و با فرهنگ و آداب و رسوم مردم کیش آشنایی داشته باشید جزيره‌ی کيش با پیمایش ۹۱ کيلومتر مربع، پيرامون ساحلی ۴۳ کيلومتری و شکل کلی تقريبا بيضی در خليج مونتاژ جایگیری دارد.به خاطر نام کیش اصلی‌ترین نظریه، آن است که چون در لهجه‌ی آدم بومی، به کانال عمیقی که محل بیرون آب از قنات است، «کیش» می‌گویند، به این آبخوست نیز این نام داده شده است؛ زیرا مجرد و متاهل جزیره‌ای که در شاخابه سواره دارای قنات آب مطبوع بوده، جزیره‌ی کیش است. در ادامه در مطلب اطلاعات سفر به کیش در مورد دانستنی های جالب در مورد جزیره ی کیش بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دانستنی های جالب در مورد جزیره ی کیش

در سال ۱۳۴۹ دولت برداری از دستگاه جغرافیایی و ابداع جزیره‌ی کیش حالت نگرش ایستادگی گرفت و کیش به نشانی مرکز بین‌المللی توریستی و تجاری تفویض اجازه تصرف گردید. تا پیش از سروصدا ایران، جزیره‌ی کیش با هوای مطبوعش در زمستان‌ها، به آدرس محل جایگیری و تفریح خانواده‌ی شاهی مورد مصرف ایستادگی می‌گرفت. از نظر ابتذال و بلندی، جزیره‌ی کیش در زمره‌ی مسطح ایستادگی می‌گیرد. بلندترین نقطه‌ی آداك در آبشخوار شرقی آن ارتفاعی ۳۲ متری از سطح آبرو دارد. تفارق فراز بلندترین نقطه‌ی آبخوست با پایین‌ترین نقطه‌ی آن تنها ۱۳ متر است؛ به همین دلیل کرانه‌های جزیره با شیب صبور به تازگی ختم می‌شوند.

 

جزیره‌ی کیش بری رودخانه‌ی دائمی بوده، هم مقدار زیادی منابع آب مطبوع دالان در این آبخست استقرار دارد. دامنه‌ی رعشه تغییرات دمای شبانه‌روزی آن در روزگار سال افزون کم است. توفیر دمای حدوسط روزانه‌ی آبخو در طول سال کمتر از ۱۰ مقیاس است. ضدیت دما بین گرم‌ترین و سردترین ماه کیش حدود ۱۶ مقام است.

کیش از جنبه تقسیم‌بندی به ۵ ترفیه واقعی اساسی شعبه شده است. اجتماع جزیره‌ی کیش، حدودا ۲۵ هزاردستان نفر برآورد شده است که عمدتا در شهر کیش ساکن هستند. كلمه دد دیو جزیره، عموما یلی شهری پارسی و عربی است. شغل حقیقی بوميان جزيره‌ی كيش تا ۴۰ سال پيش، صيد مرواريد بود. ملحق بود صدف‌های گوناگون در گرداگرد جزيره، انگیزه ساخت وپرداخت تجارت در کیش بوده و یکی از عواملی است که كيش را تبديل به جماعت صيد و سوداگری مرواريد در ناحیه كرده است.

هم دوره فعالیت‌های بوميان عموما كشاورزی، تعلم نخل خرما، صادرات پياز و تنباكو است. جزیره‌ی کیش به شبکه‌ی سراسری برق پیوسته پاك سازی و عزب نیروگاه جسم در جزیره‌، نیروگاه گازی است. طی برملا مشکلات فنی در این نیروگاه و استعمال برق در تابستان‌ها، کیش مفتون خاموشی‌هایی می‌شود؛ لذا اسكان است نیروگاه دومی در نیمروز جهات غربی آبخوست خلق شود.علاوه بر نیروگاه گازی کیش، اخیرا نیروگاه دیزل نیز در این آبخوست راه‌اندازی شده است که در مناسبت ها جبراً از آن مصرف می‌شود.

دانستنی های جالب در مورد جزیره ی کیش

این جزیره، همه ساله پذیرای یک هزارهزار نفر گردشگر است.شهر «حریره» که در کیش وقوع آفریده و آفریدگار مخلوق شده است، بی ربط به سده‌ی ۵ تا ۱۰ هجری حمام است و از شهریور ۱۳۷۶ به نشانی یکی از تبعات ملی آریایی به ثبت رشید است.. پراكنده بی ارزشی و بلندی‌ها و خرابه‌های شهر قديمی حريره بندها ۱۲۰ هكتار می‌شود. کشتی یونانی‌ها در مرداد سال ۱۳۴۵ در نزدیکی روستای «باغو» به گل نشست. این کشتی در سال ۱۳۲۲ پادرمیانی شرکتی در گلاسکو مخلوق شده بود.

شادی تابستانه و زمستانی صیفی و شتوی کیش همه ساله با بدایت فصل صیف و زمستان ابتدا می‌شود که حایز برنامه‌های بسیاری متنوعی است. در فرجام جالب است بدانید جزیره‌ی کیش و دبی بیعت خواهرخواندگی با یکدیگر دارند.

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *